דלתות ממ"ד

בישראל כיום ישנה מחויבות לערנות וביטחון מרבי בעקבות ריבוי מצבי חירום ומלחמות, מה שמחייב יצירת מקום מוגן ומקלטים. 

מפאת המצב הביטחוני בישראל שמתערער לעתים קרובות, כל אדם חייב להיות ערוך לשעת חירום. שעת חירום עשויה לפקוד אותנו בסיטואציה שאנו לא ערוכים לה, לכן חדרי ממ"ד בבתים, במקומות העבודה או מקלטים במקומות ציבוריים נחוצים מאוד. כיום בבנייה החדשה בונים ממ"דים בתוך הבתים. ממ"ד ומקלט הם מרחבים מוגנים שלא ניתן לחדור אליהם והם מוגנים בעזרת דלת ממד מיוחדת שהיא מסיבית, בטיחותית ומותאמת למצבי חירום.

דלת הדף דירתית - צירים

דלת הדף דירתית - רסיסים

דלת הדף דירתית - הזזה

דלת ממ"ד ודלת מקלט הן דלתות גדולות וכבדות. הן תופסות מקום באזור החלל המוגן ויש להן נוכחות גדולה. לעיתים הכובד של דלתות ממד אף מקשה על מבוגרים וילדים לסגור אותן. מלבד הדלת הכבדה והבטיחותית, אנשים רבים מעדיפים להתקין דלת נוספת שאותה אפשר לסגור בקלות כגון: דלת הזזה לממ"ד הפעילה רק במצבי חירום.

דלתות ממ"ד – דלתות העשויות מפלדה העומדות בכל הדרישות והתקנים של פיקוד העורף. דלתות הזזה לממ"ד, בדומה לדלתות ממד, הן גם נגד הדף אך הן לא מסתובבות על ציר כמו דלת רגילה, אלא נגררות. למרות הכובד שלהן, דלתות הזזה לממ"ד קלות לתפעול, מפני שהן נגררות מחוץ ובמקביל לחלל הממ"ד.

דלת ממ"ד הזזה מכילה את האפשרות לבנות קיר מגבס למען האסתטיקה. מה שיאפשר דלת רגילה בימי רגיעה ארוכים. בניגוד לדלת ממד התופסת מקום רב בחלל, דלת הזזה לממ"ד נכנסת לתוך כיס שמייעדים לה וכך היא לא גלויה לעין, ורק במצב של חירום ניתן לשלוף אותה.

דלתות מקלט – דלתות העשויות מפלדה והן מסיביות וחזקות, זאת בדומה לדלתות הממ"ד. דלתות מקלט מהוות הגנה על פתח המקלט בפרט ועל המקלט בכלל ומטרתה של דלת המקלט היא למנוע הדף חזק. את המקלטים ניתן למצוא לרוב באזורים ציבוריים זאת לעומת ממ"ד – מרחב מוגן דירתי המתאים יותר לבתי מגורים.

תפקידן של דלתות מקלט או דלתות, ממד במצב של פגיעה ישירה במקלט או בממ"ד, הוא להגן במצב של הדף חזק, לכן חשוב שכל דלת ממד או מקלט תהייה מורכבת ומותקנת בצורה המקצועית ביותר.

כל יצרן של דלתות ממ"ד ומקלט מוכרח להיות בעל תו תקן מחמיר הניתן על ידי מכון התקנים. כיום ישנם יצרנים רבים שמייצרים דלתות מקלט וממד גם בארץ וגם בחו"ל, אך המטרה היא למצוא את היצרן המקצועי והמיומן ביותר, כיוון שייצור דלתות ממד ברמה גבוהה תהיה המגן שלכם בשעת צרה.

נגישות